Zima podle ajurvédy

Zima je podle ajurvédy paradoxně je to nejlepší období pro naše zdraví, protože je nejsilnější náš vnitřní oheň agni (a ten, kdo má silný agni, je zdravý a mladý), protože agni se snaží dohnat externí nízké teploty. Také tělo se jej snaží mermomocí udržet, což můžeme cítit třeba n

na stažených pórech, které tak nepouští zbytečné teplo ven. Kvůli silnému trávicímu ohni možná budeme mít v zimě větší pocity hladu. Je proto nutné soustředit se spíš na jídla vydatná jako jsou kaše a polévky a neměli bychom zapomínat na kvalitní oleje. Možná se vám teď honí hlavou, že píšu o zimě jako o nejlepším počasí pro naše zdraví a imunitu a přitom jsou kolem všichni nemocní, soplí, kašlou. Pozor totiž na vytopené místnosti. Externí teplo v místnosti snižuje agni, které ale venku potřebujeme. Příliš velké horko doma nekvalitně zvyšuje pittu, která se smícháním s kaphou vytváří právě zahlenění.

Pokud se podíváme na kvality zimního počasí, které se budou odrážet na stavu našich dóš, je buď studené a suché, tedy zvyšuje vátu. Nebo studené a

mokré, což by zvyšovalo kaphu. Faktem je, že je zima období obou dóš a my nechceme na úkor jedné zvyšovat tu druhou. Proto se budeme snažit o co největší harmonizace dóš

, než o kompenzace a vyrovnávání. Zima je pro nás přirozeně taky obdobím většího přemýšlení, obzvlášť ke konci roku k tomu inklinujeme, což se také pojí s vátou i kaphou. Naším zimním úkolem je tedy uklidňovat kaphu, ale neprovokovat vátu a naopak. Čím toho docílíme? Jídlem a životním stylem.

Co (ne)jíst v zimě

Ve velmi chladném počasí automaticky inklinujeme smozřejmě k tomu jíst a pít teplá jídla a nápoje. To je dobře, váta i kapha mají obě studenou kavlitu, proto teplejší potraviny obě dvě dóši tlumí. Ráda bych ale začala opačně a přidala důležitou informaci, co v zimě rozhodně NEjíst, přitom se to objevuje často na běžných českých stolech v zimně naopak ve větším množství.
V zimě bychom neměli jíst citrusy a jiné exotické ovoce. Jakto? Jsou velmi ochlazující. Když si to vezmete logicky. Rostou v krajích, kde je extrémní teplo a jejich cílem je tamní obyvatele ochlazovat. Dříve nebyl globální dovoz a tak se člověk držel přirozenosti. Přitom si třeba pomeranč, mandarinky, ananas atd., dáváme především v zimě. Pokud prahnete po vitaminu C v přírodní podobě, sáhněte po šípkách. Mají v sobě více Céčka než kdejaký citron.

A co bychom tedy v zimě jíst měli?
Vydatná, teplá, dobře stravitelná jídla.
Na snídani budou opět v kurzu kaše. Především ovesná je velmi sytá a nebudou mít hlad ani lidé typu pitta.
Na oběd a večeři si dopřejte dušenou zeleninu nebo hutnou polévku na ghí.
Dejte si k tomu i pšeničný či žitný chleba, který je v zimě velmi doporučován, protože přirozeně zahřívá.
Dopřejte i např. quinou

, čočku, zelí, klíčky, kořenovou zeleninu. Kořením nešetřete.
V tomto období je vhodné téměř každé koření. Jedním z nejvíce ohřívacích koření je hřebíček a skořice a to vidíme často i na tradičních českých receptech. Zkuste taky muškátový ořech, římský kmín, anýz, zázvor, chilli.
Protože je toto období charakteristické silným trávicím ohněm, můžete si v menší míře dopřát i maso. Doporučeno je převařené mléko a v zimě tolik nevadí ani cukr a alkohol (tedy né že by jej ajurvéda doporučovala, ale v zimě nám uškodí nejméně).

Jak přizpůsobit

 náš den zimě aneb 10 zimních ajurvédských tipů.

Nejen jídlem, pitím, kořením a bylinkama, lze ovlivňovat stav našich dóš. Tady máte celkem deset tipů, které uklidnní vátu, nedovolí kaphě se rozlézat po těle a udrží teplo agni uvnitř těla.

1) Neponocujte. Ponocování příliš zvyšuje vátu a pozdní vstávání naopak kaphu. Naučte se spánkové disciplíně.
2) Používejte těžké parfémy. Uzemňují. Naakumulovaná váta umí člověka uvádět až do depresivních stavů a v menší míře máme hlavu roztěkanou a plnou strachů. 
3) Jako pohybovou aktivitu vyberte spíše posilovací cvičení, ve kterém se zaměříte na techniku provedení a preciznost. To kultivuje pittu. Pokud na tohle zrovna nejste, vyberte pohyb, který bude co nejvíce vědomý. Čili cokoliv, kde se budeme plně soustředit na to, co děláme. To kultivuje vátu. 
4) Nedávejte si poobědové šlofíky. Zhoršují trávení a zvyšují kaphu. 
5) Sprchujte se jen před cvičením, alespoň hodinu po cvičení ne. Cvičením zapalujeme vnitřní oheň agni, který bychom sprchou opět uhasili.

6) Ze stejného důvodu hodinu po cvičení nepijte. 
7) Ajurvéda doporučuje si v zimě dopřávat sex častěji. 

8) Dopřejte si pravidelnou masáž hlavy i těla. Používejte v zimě především sezamový olej. 

9) Netopte si doma příliš. Jak jsem psala výše, snižuje to trávicí oheň a navíc zvyšuje pittu, která při smíchání s kaphou způsobuje zahlenění.

10) Ráno se věnujte dechovým cvičením. Ráno je aktivní kapha v plicích, nedovolí jí to se tam usadit a bude nám lépe. Večer zkuste naopak meditaci, která přirozeně snižuje vátu.