Meditaci bezesporu můžeme označit za ajurvédu. Meditace harmonizuje vátu, doplňuje naši prána váju pokud jsme unavení, označuje se jako lék proti bolestivé menstruaci protože tu právě způsobuje špatná apána váju. Meditace taky prokazatelně zlepšuje náš imunitní systém, zvyšuje naši kreativitu a pracovní produktivitu, přináší emoční stabilitu a redukuje stres. Že je meditace prakticky zázrak jsme možná už někde někdy slyšeli. Přesto ji rozhodně praktikujeme méně, než bychom měli. Neukazuju prstem, myslím obecně. Lidstvo obecně. Ono ve světle akčního světa jednadvacátého století je takové sezení v klidu se zavřenýma očima dost nuda. Výsledky se navíc nedostaví okamžitě, ale vyžaduje to od nás velkou dávku trpělivosti. A tak proto vám přináším trochu motivace aneb pojďme si fakt říct, co všechno nám meditace může přinést.
Meditace zlepšuje naši koncentraci. Umění soustředit se je se sociálníma sítěmi a celým světem v telefonu pekelně těžké řemeslo. Neumět se skutečně soustředit na jedinou věc nám ale udělá naši práci velmi chabou. Meditace zlepšuje koncentraci a tím i pracovní výkonnost a ušetří nám pracovní čas. Je také prokázané, že pomáhá naší kreativitě. Učí nás nejet na automat, ale vše si uvědomovat, soustředit se a tím pádem myslet, nejet jen v zajetých kolejích, ale hledat alternativy.
Meditace zvyšuje naši imunitu a zdraví. Dokonce se ví, že pomáhá k sebeléčení. Že je to šarlatánství? Není! Meditace totiž zpomaluje mozkové vlny.
Mozkové vlny jsou součástí elektromagnetického pole, které vzniká kolem mozku díky elektrické aktivitě neuronů.
Mozkové vlny řadíme dle jejich rychlosti. Gama vlny se dějí při přemýšlení. Beta vlny v bdělém stavu. Alfa vlny ve stavu uvolnění, odpočinku, duševní pohody. Tyto vlny zlepšují kvalitu spánku nebo učení a zvyšují produktivitu. Theta vlny najdeme až při hluboké relaxaci či meditaci. Dochází ke zkvalitňování dlouhodobé paměti. Při delta vlnách, které jsou jen v meditace či hlubokém spánku, dochází k regeneraci organismu a zlepšení imunitního systému.
Meditace nás zbavuje stresu. Dokázat pozorovat jen to, co se děje nám totiž ukáže především to, že většina stresu je jen vykonstruovaná v naší hlavě. Ano, život může být stresující, ale valná většina je jen přilévání oleje do ohně. Děláme si to horší. A když myslíme na to zlé i v momentech, kdy se nám nic zlého neděje, je to jako bychom platili nájem dvakrát.
Meditace nám přináší větší emoční stabilitu. Amygdala hraje hlavní tolik ve formování a uchovávání paměťových stop spojených s emočními prožitky. Ovlivňuje naše chování při strachu a radosti. Vědci z Bostonské univerzity s tímto podnikli zajímavý výzkum. Vytvořili dvě skupiny lidí. Jedni nemeditovali vůbec a druzí docházeli na pravidelné meditace. Po nějaké době všechny účastníky výzkumu posadili a promítli jim více než dvě stě obrázků a fotek jiných lidí v různých emočně náročných situacích. Negativních, pozitivních, smutných, veselých… U meditující skupinky došlo ke snížení aktivace amygdaly v reakci na všechny snímky. Meditace skutečně může zlepšit emočně stabilitu a reakci na stres. A vůbec poprvé tak bylo dokázáno, že meditace mění struktury našeho mozku i ve chvílích, kdy nemeditujeme. Změna je trvalejší. Tím, že redukuje meditace aktivitu v naší amygdale, můžeme redukovat i naše strachy a stresy.
Předtím, než začneme aneb 5 tipů jak na meditaci
Jaký má meditace záměr? Cha, chyták! V meditaci se o nic nepokoušíme, nic nechceme, nec
hceme se něčím nebo někým stát. Meditace je “become aware of things as they are”, čili chceme si jen uvědomit věci tak jak jsou. Prostě seďte. V tichu. Pozorujte dech, myšlenky, palec u své nohy, poslouchejte a vnímejte zvuky. Snažte se nepřemýšlet nad problémy lidstva, snažte se nemyslet vůbec. Jen buďte.