Co je ajurvéda a co není

“Nehledám království ani nebe, jenom chci, aby živým bytostem skončily všechny bolesti a trápení.”

Tak bychom, trochu básnicky a honosně, mohli jedinou větou popsat, co to je ajurvéda. Protože faktem je, že ajurvéda zkrátka touží po tom, abychom byli zdraví, měli energii a měli nejen dlouhý, ale i plnohodnotný život. Dává nám jasný návod, co pro takový život jíst, pít, jaký denní režim dodržovat, jakým pohybovým aktivitám holdovat, zkrátka nabízí balíček zdravého životního stylu, ale taky kompenzační techniky, pokud zdraví nejsme. Je v principu vlastně hrozně jednoduchá. Je nádherná, je logická, je přirozená, je funkční, je rozsáhlá, je komplexní. Ajurvéda, je prostě všechno, co potřebuješ ke štěstí. Opravdu, hele.

Na první přednášce se nás učitel zeptal, co je cílem života. My všichni poměrně jasně odpověděli, že cílem života je, abychom byli šťastní. Taková ta klasicka johno-lennonovská hláška. Pro každého takové štěstí vypadá potom ale samozřejmě jinak. Učitel se nás zeptal. A když byste byli nemocní, každý den vás něco bolelo nebo dokonce trápilo, že jste vážně nemocní, mohli byste být i tak šťastní? No, nemohli, že jo. To nejde. Bez zdraví štěstí není.

Dlouho jsme se chtěla vyvarovat tomu začít popis toho co ajurvéda je tím, co vlastně není, ale nějak mi to nedá. Nejdřív zbouráme zdi a potom postavíme nové základy. Globalizace a turismus v 80. letech způsobili, že se ajurvéda stala moderní. Víte o tom, že třeba Beatles měli vlastního jóga a ajur guru no a co dělali Beatles, chtěl dělat celý svět. Jenže západní moderní svět je taky ohromně rychlý a chce všechno hned a jednoduše. A tak se ajurvéda do podvědomí nedostala pomalým a logickým životním stylem, ale rychlou pomocí formou bylinek, koření a čajů. Fancy masážemi, tabletkama a doplňkama stravy, nebo drahou krásnou ajurvédskou kosmetikou. Protože přece když je na kosmetice napsáno ajurvédská, tak je lepší, no ne?

Cílem této moderní ajurvédy je léčit nemoc. Opravdová ajurvéda chce léčit člověka. Čili hledá příčinu problému a nesnaží se jen utlumit její projevy. Moderní ajurvéda používá jednoduché a rychlé metody bez námahy, ajurvéda opravdová ale vyžaduje dlouhodobou a stálou změnu životního stylu.

A já vím, pořád mluvím hodně opisně a nekonkrétně. Pojďme to hodit do stručných bodů

Ajurvéda

... je komplexní zdravý životní styl

... znamená v překladu “věda o životě”. V sanskrtu, prastarém jazyku, `ájur` znamená život a `véda` znamená věda.

... stravování bere velmi individuálně podle člověka a říká, že není potravina dobrá nebo špatná. Pro jednoho může být lékem, pro druhého jed

... pracuje s kvalitami a vlastnostmi potravin a kvalitami našeho okolí (počasí, životní rytmus atp.). To, co jíme, takové kvality v nás převládají. To, co nám chybí, to můžeme doplnit jídlem, pohybem a dalšími každodenními věcmi.

... pracuje s člověkem na základě systému tří dóš. Dóši popisují základní funkční principy v těle každého člověka a definují to, jak člověk vypadá a jak se chová. Snažíme se, aby jedna z dóš nebyla příliš slabá, silná nebo kvalitativně špatná a nezpůsobovala tak nemoci.

... stravování tedy nastavuje na základě této typologie člověka

... určuje tuto individuální typologii člověka na základě osobní konzultace a pulzní diagnostiky

... se snaží udržovat trávení neboli trávicí oheň zdravý a silný, protože zdravé trávení je základ zdraví

... pracuje i s podpůrnými metodami jako jsou bylinky, koření, očistné techniky, marmové terapie či masáže

... není nutně indická, pracuje na principech, které jdou přenést i do české kuchyně

... má odpovědi na všechny zdravotní problémy

Víte, že…
Ajurvédu můžeme taky nazvat jako babičku všech medicín. Ačkoliv jsou její přesné kořeny těžko dohledatelné, z důvodu historických a kulturních, je stará více než 5tisíc let. Například ale víme, že z ní vychází tradiční čínská medicína a dokonce i západní medicína, jak ji známe my. Ajurvéda totiž mezi své disciplíny taky zahrnuje např. pediatrii, gynekologii, geriatrii, toxikologii, chirurgii, ORL, všeobecné lékařství či psychologii, dokonce i plastickou chirurgii.